gyávafarkas 2013.12.17. 12:23

jó erkölcs

Legnagyobb sajnálatomra a bíróság az emberek helyett a bankok oldalára állt – kommentálta Rogán, a Fidesz frakcióvezetője a Kúriának a devizahitelek érvényességéről hozott döntését. A frakcióvezető elfeledkezik arról, hogy a bíróság nem együtt érző szimpatizáns, nem drukker, hanem a jog, az igazság letéteményese. Egy döntésnél senki mellé „nem áll oda”, azt kell mérlegelje, hogy egy ügy, egy eljárás, egy folyamat Magyarország jogrendje, törvényei szerint megfelelő-e. Még akkor is, ha úgy próbál a Fidesz a dolgon fogást keresni, hogy a bankok magatartása a jó erkölcsbe ütközik. Ha a döntésben ennek ellenére Rogán úr hibát talál, az esetleg a törvényeinkben, talán éppen abban a törvényhozási gyakorlatban keresendő, melyre a Fidesz olyan büszke.

Mert ezen a téren Magyarország valóban jobban teljesít. Már ami a mennyiséget és a gyorsaságot illeti. Soha ennyi törvényt, vagy módosítást nem fogadott még el az országgyűlés, mint a jelenlegi kétharmados törvénygyár. Ráadásul soha nem látott gyorsasággal. Gondoljunk csak az alaptörvény, más, európai országokban elképzelhetetlen és elfogadhatatlan tempójú keresztülverésére. Látszik is a minőségi munka eredménye. Az örökkévalóságnak szánt, „gránitba vésett” alkotmány szűk két éven belül immár az ötödik módosítását szenvedte el a minap. Gondoljunk a számtalan, „mezei” képviselő által mindenféle egyeztetés, társadalmi vita nélkül beterjesztett törvényre, melyeknél sokszor a jogrendszerrel való legelemibb összehangolás sem történik meg. Ennek legutóbbi díszpéldánya a szerencsejátékokról és a Fejlesztési Bankról szóló törvények módosítása, amelyet a beterjesztéstől számított negyedik napon már ki is hirdettek. Eközben az egyéni képviselői indítványt tárgysorozatba vették, a bizottságok megtárgyalták, plenáris ülésen lefolytatták az általános és részletes vitát, döntöttek a módosító javaslatokról, majd az előterjesztésről. A szavazást követően megküldték a köztársasági elnöknek, aki ellenjegyezte a két törvény módosítását, beszerkesztették a közlönybe, a közlönyt kinyomtatták és kiadták. Mindezt négy naptári napon belül.

Kétségtelen, hogy a devizahitelesek többsége (is) meglehetősen reménytelen helyzetben van, és megoldást kellene találni számukra. Egyre reménytelenebb helyzetükért viszont éppen a Fidesz felelős. Soha ilyen hosszasan, ilyen gyenge még nem volt a forint, mint az elmúlt három évben. És a növekvő árfolyam egyre nagyobb terheket jelent a devizahitelesek számára. Milyen árfolyamokon is vették fel a hitelt a legtöbben? Egy euróért akkoriban 255-265 forintot, egy svájci frankért 160-170 forintot kellett fizetni. Most 300, illetve 240 forintba kerülnek ezen devizák. A svájci valuta erősödésében persze más okok is szerepet játszanak, de az euróval szembeni gyengeség egyértelműen az Orbáni gazdaságpolitika „sikere”. Igaza volt Orbánnak, mikor még ellenzékben kijelentette: gyenge országnak, gyenge kormánynak gyenge a valutája. Pedig az akkori árfolyam sokkal jobb volt, mint a mai. Viszont ma Magyarország jobban teljesít. Hogy miben is? Az nagy kérdés.

A Fidesz devizahitelesekkel szemben elkövetett másik nagy bűne, hogy a rögzített árfolyamon történő végtörlesztéssel elpocsékolta, a gazdagoknak juttatta azt a pénzt, amely a rászorulóknak menekülést jelenthetett volna. A bankoktól elvett, a tehetőseknek odaajándékozott mintegy 370 milliárd forinttal igen sok bajba került családot lehetett volna megsegíteni. Ebből 100-150 ezer devizahiteles számára lehetett volna megőrizni szinte az eredeti törlesztési kondíciókat. De ezt a pénzt jórészt azok kapták, akik megtakarításaikból, esetleg családi segítséggel egy összegben ki tudták fizetni adósságukat. Rogánnak azt sem lenne szabad elfelejtenie, hogy ő maga és frakcióbeli helyettese, is részesült ebből a törvényileg meghatározott „jutalomból”, melyről az Origó akkori írása is tudósított. Hiába javasolták a szocialista képviselők, hogy a támogatott végtörlesztésből országgyűlési képviselő ne részesülhessen, a törvény megszavazásakor Rogánék nem gondoltak a jó erkölcsre, a saját érdek erősebbnek bizonyult.

De Rogán úr mindezekre nem emlékszik. Most sajnálkozva szétteszi a karját, mi, kérem mindent megpróbáltunk, mi az emberek oldalán állunk, csak azok a csúnya bíróságok, meg a bankok. Akitől persze volt mit elvenni. Most viszont, a sokadik bőr lehúzását követően már a bankok is az életben maradásért küzdenek. Mert minden jótéteményt, amivel a pénzügyi területen a jobbanteljesít kormány dicsekszik, az ő rovásukra oldja meg. A tranzakciós illetékek bankokra történő kivetését követően a bankok persze áthárították a számlatulajdonosokra (kormány szerint) átháríthatatlan terheket, ezért most törvényileg biztosítják számunkra az ingyenes készpénzfelvétel lehetőségét havi 150ezer forintig. De nehogy azt higgyék, hogy ez most a bankoknak semmibe sem fog kerülni. A készpénzautomaták fenntartásának és működtetésének költségei mellett változatlanul meg kell fizetniük az állam számára a tranzakciós illetéket, a felvett készpénz 6 ezrelékét. Tipikusan a máséval a csalánt esete. Csak ne csodálkozzunk, ha esetleg mégis drágulnak a banki szolgáltatások díjai!

A bejegyzés trackback címe:

https://murmuris.blog.hu/api/trackback/id/tr435696405

Kommentek:

A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok  értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai  üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a  Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.

Nincsenek hozzászólások.
süti beállítások módosítása